Science Day

18/5/2017

On Thursday 27th April students took part in the Science Day. They could do some scientific experiments which were connected with chemical changes. They could observe how colours of different mixtures change. We would like to thank students from class 6 and 8 for help nad their enthusiasm.

Our special guest on this day was Professor Michał Wojtalik, who was in charge of all the experiments.

W czwartek 27 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Nauki. Uczniowie mogli wykonać niektóre eksperymenty naukowe związane z przemianami chemicznymi. Mogli obserwować zmiany kolorów różnych mieszanek. Dziękujemy uczniom z klasy 6 i 8 za ich zaangażowanie.

Gościem specjalnym był prof. Michał Wojtalik, który zapewnił materiały do doświadczeń biologicznych.