E-Twinning Exchange Malta-Poland 2017

10/5/2017

eTwinning project 'Da Vinci and Caravaggio'. Poznań - Kraków - Malta exchange.

As many of you probably remember, our pupils tooks part in an exchange between Poland and Malta a couple of weeks ago.

From Monday 27th till Wednesday 29th March, St.Michael school and PBIS pupils visited the most important landmarks in Poznan. On Thursday 30th March the whole group travelled to Kraków, where they continued their sightseeing. In Kraków apart from other things, they saw and ‘read’ the painting by Leonardo Da Vinci (lady with an ermine) - an important step in the eTwinning Project: Da Vinci and  Caravaggio. The pupils flew together to Malta on Saturday 1st April and returned to Poznań on Friday 7th April. The program was filled with sightseeing and interesting activities. Apart from other things the pupils visited, the co cathedral of St John in Valletta, where they admired two painting by Michelangelo Merisi da Caravaggio. The pupils also visited St.Michael school and took part in several lessons.
Some of the pupils had also the opportunity to be hosted in the homes of the Maltese pupils.

We asked each of them to say a few words about their experience. This is what they shared with us:

It was excellent. I really liked the Maltese food and architecture.

It was a beautiful experience. Malta is very nice and I hope our school will organise another e-Twinning project with this country.

Malta was very nice and beautiful and the Maltese people were very kind and friendly.

I was very excited, eTwinning was a great experience.

I miss the Maltese pupils.

I really enjoyed it, especially the garden in the DHS Centre and Ħaġar Qim. Going sightseeing was the best thing there.

It was a nice experience and fun. The Maltese people were nice.

That trip was the best trip I’d ever had.

The eTwinnig project was a great opportunity to get to know other cultures.

We are glad our pupils enjoyed their trip so much!

Projekt eTwinning 'Da Vinci and Caravaggio'. Wymiana. Poznań - Kraków - Malta.

Jak zapewne Państwo pamiętacie, nasi uczniowie ostatnio brali udział w wymianie eTwinning.

W dniach 27-29 marca uczniowie St.Michael i PBIS odwiedzili najważniejsze zabytki w Poznaniu. W czwartek 30 marca cała grupa wyjechała do Krakowa, gdzie kontynuowała zwiedzanie. W Krakowie uczniowie zwiedzali zabytki miasta oraz podziwiali obraz Leonarda Da Vinci (Dama z gronostajem) - ważny w projekcie eTwinning: Da Vinci i Caravaggio. Z Krakowa wszyscy polecieli na Maltę, gdzie przebywali do 7 kwietnia. W programie było zwiedzanie wielu miejsc, m.in. katedry św. Jana w Valletcie, gdzie mieli okazję zobaczyć dwa malowidła autorstwa Caravaggia. Uczniowie odwiedzili również szkołę St.Michael i wzięli udział w kilku lekcjach.Niektórzy uczniowie mieli też okazję gościć w domach maltańskich uczniów.

Poprosiliśmy naszych uczniów aby powiedzieli kilka słów na temat wycieczki:

Było wspaniale. Naprawdę podobało mi się maltańskie jedzenie i architektura.

To było piękne doświadczenie. Malta jest bardzo ładna. Mam nadzieję, że szkoła zorganizuje w przyszłości kolejny wyjazd na Maltę.

Malta jest bardzo piękna, a mieszkańcy mili i przyjazni.

Byłem bardzo podekscytowany, eTwinning to świetne doświadczenie.

Tęsknie za uczniami z Malty.

Bardzo mi się podobało, szczególnie ogrody przy Centrum DHS oraz Ħaġar Qim. Zwiedzanie na Malcie było super.

Fantastyczne doświadczenie, był bardzo fajnie. Maltańczycy są bardzo uprzejmi.

To najlepsza wycieczka na jakiej byłem.

Wymiana eTwinnig to wspaniała okazja aby poznać inną kulturę.

Cieszymy się, że nasi uczniowie mile wspominają wyjazd!